Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kole informuje, że realizuje projekt pt. „Wzmocnienie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kole w kontekście pandemii COVID”.

Całkowita wartość projektu: 1.899.180,00 zł
Kwota kosztów kwalifikowanych: 1.899.180,00 zł
Kwota dofinansowania: 1.614.303,00 zł

Projekt realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej 11 „Instrument REACT-EU EFRR”, Działanie 11.2 „Wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze zdrowia (REACT-EU)” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
(Umowa o dofinansowanie projektu nr RPWP.11.02.00-30-0017/22-00).

Potrzeba realizacji projektu wynika z konieczności wdrożenia działań naprawczych w kontekście pandemii COVID-19 i jej skutków zdrowotnych, a także zwiększenia dostępności do świadczeń zdrowotnych w zakresie chorób wynikających bezpośrednio z pandemii COVID-19 lub związanych ze skutkami pośrednimi pandemii tj. zaniechaniem lub odroczeniem świadczeń medycznych.

Projekt jest zgodny z mapą potrzeb zdrowotnych za 2020 r. oraz z Wojewódzkim Planem Transformacji, z których wynika konieczność wymiany bazy sprzętowej zawierającej stare sprzęty lub sprzęty stosunkowo stare i intensywnie eksploatowane.

Projekt obejmuje inwestycję polegającą na:

  1. Opracowaniu Studium Wykonalności dla projektu
  2. Zakupie ambulansów z wyposażeniem do transportu medycznego pacjentów (oddziały szpitalne, izba przyjęć):
    1. ambulans z wyposażeniem – 2 szt.,
    2. wyposażenie dodatkowe (nosze główne – 2 szt.,
    3. krzesełko transportowe – 2 szt.,
    4. ssak akumulatorowo-sieciowy – 2 szt.,
    5. nosze podbierakowe – 2 szt.,
    6. deska ortopedyczna – 2 szt.) – 2 kpl.
  3. Doposażeniu Pracowni Endoskopii w:
    1. gastroskop – 1 szt..,
    1. kolonoskop – 1 szt.,
    2. bronchoskop z torem wizyjnym – 1 szt.
  1. Doposażeniu Oddziału Wewnętrznego, AOS, POZ i Izby przyjęć w:
    1. fotele transportowe – 6 szt. (oddziały szpitalne: Izba przyjęć 2 szt.; Oddział wewnętrzny  – 4 szt).,
    1. defibrylator AED z wyposażeniem – 3 kpl. (Izba przyjęć – 1 szt., POZ – 1 szt., AOS – 1 szt.),
    2. EKG z wózkiem i wyposażeniem opisanym w Studium Wykonalności w pkt. V.3 – 2 kpl. (Oddział wewnętrzny),
    3. monitory funkcji życiowych (kardiomonitory) z wyposażeniem – 6 kpl. (Oddział wewnętrzny  – 6 kpl. ),
    4. inhalator/nebulizator medyczny do pracy ciągłej z wyposażeniem – 10 kpl. (Oddział wewnętrzny 10 szt.),
    5. łóżka z wyposażeniem – 6 kpl. (Oddział wewnętrzny )
  1. Wdrożeniu systemu e-rejestracji dla pacjentów AOS: licencja wraz z wdrożeniem e-rejestracji – 1 szt., system telekomunikacyjny – 1 kpl.


SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KOLE Z DOFINANSOWANIEM Z KRAJOWEGO PLANU ODBUDOWY NA UTWORZENIE ZAKŁADU OPIEKUŃCZO-LECZNICZEGO

W miesiącu maju 2025 roku została podpisana umowa  na realizację przedsięwzięcia  pn. „Dostosowanie

budynku „B” SPZOZ w Kole na potrzeby Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego”, realizowanego przez SPZOZ w Kole w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w zakresie inwestycji D4.1.1 „Rozwój opieki długoterminowej poprzez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym”.

CEL INWESTYCJI;

Celem inwestycji będzie stworzenie Zakładu, w którym możliwe będzie objęcie całodobową opieką i leczeniem osób, które przebyły fazę leczenia szpitalnego, mają zakończony proces leczenia i nie wymagają dalszej hospitalizacji, jednak ze względu na ciężki stan zdrowia, występujący stopień niepełnosprawności, czy brak możliwości samodzielnego funkcjonowania, wymagają stałej opieki i nadzoru lekarskiego.

WSPARCIE DLA SENIORÓW I OSÓB NIESAMODZIELNYCH;

Planowane usytuowanie Zakładu pozwoli na dostęp do wszystkich pomieszczeń szpitalnych w tym tych, w których możliwe jest przeprowadzanie badań diagnostycznych i laboratoryjnych. Budynek zostanie pozbawiony wszelkich barier architektonicznych, co zagwarantuje swobodne poruszanie się pacjentów i personelu. Dla ułatwienia swobodnego poruszania zostanie zbudowany zewnętrzny szyb windowy. Sale dla osób przebywających w zakładzie przystosowane będą dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zamontowany system sygnalizacji przywoławczej zapewni szybką reakcje na  pojawiające się sytuacje zagrożeń. Głównym celem pracy zespołu medycznego będzie poprawa jakości życia i zdrowia pacjentów. Podczas pobytu w Zakładzie pacjent otrzyma wsparcie mające na celu odzyskanie w jak największym stopniu sprawności ruchowej. Pacjent otrzyma również wsparcie psychologiczne.

Termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na dzień do 30.06.2026 r.

Wartość uzyskanej  dotacji – 8 409 732,00 zł